Ostatnie spotkanie przed wakacjami - czwartek 9 czerwca 2016 - godz. 18.40
Ewangelia – Mt 13, 24 - 30
Przypowieść o chwaście
Inną przypowieść im przedłożył: «Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: "Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?" Odpowiedział im: "Nieprzyjazny człowiek to sprawił". Rzekli mu słudzy: "Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?" A on im odrzekł: "Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza"».
Metoda rozważania Pisma św.
Metoda ta jest sugestią, pomocą i drogowskazem sposobu rozważania fragmentów Pisma św. Każdy musi ją dostosować do siebie. Warto jednak wytrwać przy podstawowych założeniach – np. poświęcenie określonego czasu na rozważanie.
Schemat rozważania
1. Rozpoczęcie modlitwy
- wyciszenie – poprzez: chwilę milczenia; powolny oddech; myślenie, że spotkam Boga w tekście; prosząc o przebaczenie i potrzebne łaski
- stanąć w obecności Boga – uczynienie znaku krzyża; gest wyrażający szacunek, ulubiona modlitwa; rozpoczynam modlitwę zwracając się do Ojca, przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym, aby moje myśli, pragnienia i wola były ukierunkowane na Jego chwałę i wolę.
2. Czytam pierwszy raz tekst biblijny
- wyobrażam sobie miejsce lub osoby, które występują w tekście
-proszę o to, abym w tym fragmencie odkrył to, co Jezus czyni lub opowiada
3. Medytuję fragment tekstu
-czytam tekst powoli – słowo po słowie ( można kilka razy)
-uświadamiam sobie, że w tych słowach mówi do mnie Pan
-posługuję się pamięcią (przypominam sobie moje życie w odniesieniu do tekstu; intelektem – by zrozumieć i zastosować do życia; wolą – by pragnąć , prosić, dziękować, kochać, adorować)
Uwaga: Nie należy się spieszyć. Nie musisz uczynić wszystkiego. Ważnym jest, aby odczuwać i smakować wewnętrznie. Zatrzymuję się nad poszczególnymi fragmentami tak długo, jak długo czuję pożytek, natchnienie, pokój i pociechę. Ważne jest, aby nie skupić się tylko na refleksji, ale, żeby rozmawiać z Panem
4. Zakończenie
-rozmawiam z Panem jak z przyjacielem na tema tego, nad czym rozmyślałem; na koniec odmawiam Ojcze nasz
Uwaga: Po modlitwie warto zastanowić się nad tym, jak poszła mi medytacja:
Czy byłem wierny metodzie?
Jeśli poszło mi źle, to dlaczego (pośpiech, lenistwo…)?
Jaki jest owoc modlitwy lub jakie miałem wewnętrzne poruszenia?
17. stycznia 2025
» Teksty czytań z dnia «
» Liturgia godzin na dziś «
Komentarz do Ewangelii
Zdumienie wiarą. Jak odwaga i ufność otwierają drogę do przemiany
Dorotowo:
Niedziela: 9:00, 11:00 i 18.00
Dni Powszednie: 18:00
Majdy:
Niedziela (lipiec-sierpień): 12:30